Özbekistan Türk Tarım İş Forumu’na Katıldık

Özbekistan Türk Tarım İş Forumu’na Katıldık

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Organizasyonu çatısı altında ilk defa Türk Tarım İş Forumu düzenlendi.
Düzenlenen forumun amacı; Tarımsal iş birliğinin temel konularında tek bir tartışma platformun oluşturulması, Ticari iş birliğinin genişletilerek ortak projeler uygulamak ve yatırım fırsatları oluşturmak, tarımda ileri teknolojileri tanıtmak için Katılımcı ülkelerin iş çevrelerinin etkileşimlerini teşvik etmektir.
Forumda Özbekistan Tarım Bakanının açılış konuşmalarının ardından üye ülkelerden Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Macaristan ve Türkmenistan Tarım bakanları da birer konuşma yapmışlardır.
Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Prof. Dr. Vahit Kirişçi konuşmalarında “Son gelişmeler göstermiştir ki dünyayı doyuran ülke dünyanın lider ülkesi olacaktır. İnşallah bu forumlarla ticari ilişkileri daha da güçlendirecek ve yeni iş birliği kapılarını aralamış olacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye bu iş birliğinin artarak devam etmesi için bütün gücüyle seferberdir” ifadelerini kullanmıştır.
Özbekistan Tarım Bakanı Jamshid Khodjaev ise konuşmalarında Özbekistan’ın tarımsal faaliyetleri, Tarımsal ürünlerin işlenmesi sırasında yaşanılan problemler ve yeteri kadar işlenilememesi, Ülkelerine faaliyette bulunmak isteyen iş adamlarına ve firmalara uygulanan vergi indirimlerinden bahsetmiştir.
Yapılan konuşmalar ve sunumların ardından forum ikili görüşmeler şeklinde devam etmiştir.