TYAB 16. OLAĞAN GENEL KURULU ANKARA’DA YAPILDI

TYAB 16. OLAĞAN GENEL KURULU ANKARA’DA YAPILDI

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) 16. Olağan Genel Kurul Toplantısı 12-13 Ağustos 2023 tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

Toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Av. Ahmet Aydın, Gazi Meclisi vekilleri Orhan Erdem, Cengiz Aydoğdu, Cengiz Demirkaya ve Hasan Sert, TAGEM Genel Müdürü Dr. Metin Türker, TÜRKTOB Başkanı Savaş Akcan, Alt Birlik Başkanları, Bakanlık Daire Başkanları, Kurum Müdürleri ve ülkenin dört bir yanından Tohum Yetiştiricileri üyeleri katıldı. Genel kurulun açılış konuşmasını, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler gerçekleştirdi.

Konuşmasına, yaşadığımız deprem felaketinde kaybettiğimiz canları anarak başlayan Hacı Ömer Güler; Ülkemize ve üyelerimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, deprem nedeniyle aramızdan ayrılan ve ömrünü ıslaha ve milli tohumculuğa adamış Olgunlar Tohumculuk Görevlisi Murat Olgun’a, TSÜAB Başkan Yardımcısı Ökkeş Yıldırım’a, sektör paydaşlarımıza ve tüm sektör mensuplarına başsağlığı diliyorum.

Tohumculuk sektörü olarak, ülkemizin tohum ihtiyacını karşılamak için önemli bir misyon üstleniyoruz. Sertifikalı tohumluk üretimi ve kullanımını son 15 yılda yaptığımız çalışmalarla yüzde 800 artırarak 1 milyon 325 bin tona ulaştırdık. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Sektörümüz, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir konuma geldi. İthalat ve ihracattaki dengeyi olumlu yönde etkilemek adına önemli adımlar attık. Tarım sektörümüzü daha da güçlendirmeye yönelik çabalarımız devam ediyor.

İklim değişikliği ve diğer zorluklar karşısında sektörümüzü daha dirençli hale getirmek adına Ar-Ge çalışmalarına daha fazla kaynak ayırmalı, dijital teknolojileri yaygınlaştırmalıyız.

Uygulamalı Çiftçi Eğitim Merkezleri gibi projelerle çiftçilerimizin bilinçlenmesine katkı sağlıyoruz. Tohumculuk Kanunu ve ilgili mevzuatların güncellenmesi için çaba sarf ediyor, tarım sektörümüzü daha da ileri taşımayı amaçlıyoruz.

Bugüne kadar elde ettiğimiz başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Genel Kurulumuzun ülkemize, milletimize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler’in ardından kürsüye çıkan Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan sözlerine şöyle devam etti.

Sayın Tohum Yetiştiricileri Yönetim Kurulu Başkanımız, güçlü ve kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Hem süreci özetledi hem de temel sorunlara dikkat çekti. Bakan ve milletvekillerinin desteklerini beklediğini vurgulayarak, son dört yılın zorluklarına değindi. Pandemi, savaş, doğal afet ve ekonomik kriz gibi zorlukların üstesinden gelmeye çalıştık. Tarım emekçileri olarak, ülke ve vatandaşlarımıza karşı sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Ancak, maliyetler yüksek ve mevcut fiyat politikalarıyla bu zor. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğine ihtiyacımız var. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi devletin sübvansiyonlarının önemine dikkat çekti ve tüm tarım paydaşlarına destek sağlanması gerektiğini vurguladı.

Bu ivmeyi sürdürmek için destek şart. Son dört yılda birçok kritik dönemi başarıyla aştık. Tohum ithalatının yüzde 35 üzerinde tohum ihracatı yaparak bu başarıyı elde ettik. Bu ivmenin devam etmesi için destek gerekliliğine vurgu yaptı. Süs bitkisi, fide, fidan ve tohum ihracatının ithalatı aştığını ve sektörün gücünü gösterdiğini belirtti.

TYAB 16. Olağan Genel Kurul toplantısına ev sahipliği yapan TAGEM Genel Müdürü Sn. Dr. Metin Türker konuşmasında;

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği üyeleri, sizleri burada ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. 16. Olağan Kurul’un sonuçlarının ülkemize ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Saygı değer katılımcılar, son yıllarda tarım sektöründe büyük değişimler yaşandığını görüyoruz. İklim değişikliği ve diğer zorluklarla mücadele etmek zorundayız. Tarım stratejik bir alan haline geldi. Nüfus artarken tarım arazileri azalıyor. Tohumculuk ve AR-GE çalışmaları önemlidir. TAGEM’in önemi büyük, 130 yıllık deneyimi ve araştırmaları ile öne çıkıyor. Kuraklık ve iklim değişikliği gibi zorluklarla başa çıkmak için yerli ve dayanıklı tohumlar geliştirmeliyiz. Türkiye tohumculukta başarılı bir hikaye yazıyor. Tohumlarımızın değeri büyük, hem beslenmeyi hem ekonomiyi etkiliyor. Verimliliği artırmak ve yerli tohumlarımızı korumak önemli. Altyapı eksikliklerini gidermeli, güçlü örgütler kurmalı ve sürdürülebilir üretim modelleri oluşturmalıyız. Ayrıca su kaynaklarını verimli kullanmalıyız. Türk tarımının güçlenmesi için altyapı, örgütlenme ve sürdürülebilirlik üzerine çalışmalıyız. TAGEM’in 2030-2050 vizyonunu yeniden çizmeliyiz. Tüm paydaşlar olarak birlikte hareket ederek büyük kazançlar elde edebiliriz. Diyerek konuşmalarını noktaladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcımız Sn. Av. Ahmet Aydın konuşmasında şunları kaydetti;

Tarımın ve özellikle tohumculuğun ne kadar hayati bir rol oynadığını her geçen gün daha iyi anlıyoruz. İklim değişiklikleri ve doğal afetlerle mücadele etmek, gıda güvenliğini sağlamak her zamankinden daha önemli. Tarım, yaşamın temel taşıdır ve toprağı işleyerek geleceğimizi inşa ederiz. Hacı Ömer Güler Başkanımızı, yönetimimizi tebrik ediyorum. Hem sinevizyon da hem de konuşmalarında çok güzel konulara değindiler. 64 bini aşkın üyesiyle 130 ülkeye ihracat noktasına gelen alt birliğimiz var.

Tarımsal anlamda büyük bir başarı elde ettik. Ancak potansiyelimiz daha da yüksek. Tarım yüzyılı mottosu çok anlamlı, tarım olmadan bir ülkenin varlığı düşünülemez. İleri tarım teknikleri ve doğayla uyum içinde üretim yaparak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz. Genel kurulumuzun ülkemiz için hayırlar getirmesini temenni eder, emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Genel Kurul, açılış konuşmalarının ardından faaliyet, mali, denetim kurul raporlarının ve bütçelerin görüşülmesi ve ibra edilmesiyle devam etti.

2. gün yapılan seçim sonuçlara göre;

Yönetim Kuruluna: Hacı Ömer GÜLER, Mehmet TAKIMCI, Miktat OLGUN, Mehmet Nihat DOLAŞ, Nuri TAŞKIRANOĞULLARI, Osman YILDIZ, Alaettin DOĞAN

Disiplin Kuruluna: Kenan ÖRNEKDİL, Mehmet ÇALIŞKAN, Abdurrahman DAĞ

Denetleme Kuruluna: Abdurrahman ALKAN, Mehmet TURAÇ, Rüstem ARIKAN

TÜRKTOB Temsilcileri: Mehmet TAKIMCI, Miktat OLGUN, Hacı Ömer GÜLER, Osman AYDIN, Salim OĞUL, Mehmet Nihat DOLAŞ, Hacı Ahmet KOYUNCU, Tarık ARCA, Fatin Rüştü Zorlu TURANLI, Osman YILDIZ seçildi.