KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği heyetini kabul etti

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği heyetini kabul etti

24.05.2023

KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği heyetini kabul etti.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile karşılıklı yakın ilişkilere verdiği öneme işaret ederek hayvancılık, çiftçilik ve her türlü ziraatın ülkemizde devam ettiğini belirtti. özellikle Türkiye’den gelen suyun tarımsal faaliyetler bakımından önemini dile getirdi. Tohumculuk ve ürün elde etme çalışmalarının devam etmesinin ve tarımsal faaliyetlerin gelişmesinin önemini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, özellikle pandemi sürecinde ve Ukrayna-Rusya savaşında tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha tespit edildiğini belirtti.  “Türkiye Cumhuriyeti ile karşılıklı deneyimleri paylaşmak bizleri daha güçlü kılmaktadır” diyerek Türkiye’den gelen heyete teşekkür etti. 

TYAB Başkanı Hacı Ömer Güler, Cumhurbaşkanı Tatar’a birliğimizin faaliyetleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Ayrıca KKTC’nin tarımsal alanda ortak projelerle yürütülen faaliyetleri kapsamında KKTC çiftçilerinin dünya çiftçileri ile rekabet yapabilmesi, gıda güvenliğini ön planda tutarak gelişmiş teknolojileri kullanabilmeleri yönünde Türkiye Cumhuriyeti’nden deneyimlerin paylaşıldığı eğitim projesinden bahsetti.

“Hiçbir zaman tarımsal üretimden kopmamalıyız” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, ülkemizde ziraat mühendisleri, çiftçi ve hayvancıların gelişmelerine büyük önem verdiklerini söyledi. Yerli ürünlerin geliştiğini ve teknolojik gelişmelerle niş ürünlerin ülkemizde yer aldığını görmekte olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, halka daha iyi ekonomik refah sunabilmek için çalıştıklarını kaydetti.