KKTC Başbakanı Sayın Dr. Ünal Üstel TYAB heyetini kabul etti

KKTC Başbakanı Sayın Dr. Ünal Üstel TYAB heyetini kabul etti

24.05.2023

KKTC Başbakanı Sayın Dr. Ünal Üstel TYAB heyetini kabul etti
TYAB Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler ve beraberindeki heyet Kıbrıs’ta yaptığı bir takım görüşmelerin ardından KKTC Başbakanı Dr. Ünal Üstel’ i ziyaret etti.
Başbakan Üstel, TYAB heyetini sıcak bir şekilde karşıladı ve tarım sektörünün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Tarımın sürdürülebilir kalkınma ve gıda güvenliği açısından stratejik bir sektör olduğunun altını çizdi.
TYAB Heyeti tohum yetiştiriciliği konusundaki tecrübelerini ve sektörel bilgilerini Başbakan Üstel ile paylaştı. Tarımın geliştirilmesi, tohum kalitesinin artırılması ve yerel üretimin teşvik edilmesi gibi konular ele alındı. Çiftçi eğitimleri için yapılacak çalışmaların önemi vurgulanırken, tarımsal verimlilik ve sürdürülebilirlik hedeflerinin gözetilmesi gerektiği vurgulandı.
Başbakan Üstel, TYAB heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tarım sektörünün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ekonomik büyümesinde önemli bir rol oynayacağı gelecekteki işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi, hükümetin tarıma yönelik politikalarının güçlendirilmesi ve sektörün desteklenmesi konusundaki kararlılığını dile getirdi.
TYAB heyeti ise KKTC hükümetine, tarım sektöründe yapılan çalışmalara verdikleri destek için teşekkür etti ve gelecekteki işbirliği fırsatlarını değerlendirmek, ilerleyen dönemde tarım sektörünün geliştirilmesi için atılacak adımlar belirlenecek ve işbirliği güçlendirilecektir dedi.