Yerli Tohum Atağının Önünde Kimse Duramayacak

Yerli Tohum Atağının Önünde Kimse Duramayacak

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Türkiye’nin milli ve yerli tohum atağının önünde kimsenin duramayacağını belirterek, “Türk tohumculuğu yıldan yıla ümit vadeden bir şekilde gelişmeye devam edecektir.” dedi.

Birlik tarafından Belek turizm merkezindeki bir otelde Milli ve Yerli Tohumculukta Sürdürülebilir Stratejiler Çalıştayı düzenlendi.
Güler, buradaki konuşmasında, tarımın gıda temini açısından stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.

Tarım ve tohumculuğun ülkelerin bağımsızlığının da temelini oluşturduğunu ifade eden Güler, “Gıda teminatının ve insanlığın geleceğinin garanti altına alınmasında en büyük rol tarım sektörüne, özellikle de tohum sektörüne düşüyor. Çünkü gelecekte ülkelerin bağımlı hale getirilmesi tohum üzerinden yapılacaktır.” dedi.

Türkiye’de özellikle son yıllarda tohumculuk sektöründe önemli mesafeler katedildiğini dile getiren Güler, tohum üretiminin yaklaşık 8 kat artırılarak 140 bin tondan 1 milyon 60 bin tona yükseltildiğini bildirdi.

Desteklemelerin de 2,5 kat artırıldığını söyleyen Güler, şöyle devam etti: “Dünya tohum pazarında 1,5 milyar dolarla yüzde 2’lik paya sahip olarak 11’inci sırada, bitkisel üretimde ise Avrupa’da birinci, dünyada 7. sıradayız. Kendi kendine yetebilirlik oranımız ise yüzde 80’e çıkmıştır. Türkiye’nin milli ve yerli tohum atağının önünde kimse duramayacaktır. Türk tohumculuğu yıldan yıla ümit vadeden bir şekilde gelişmeye devam edecektir. Tarım ve Orman Bakanlığı dünyada yaşanan krize rağmen tarımsal bütçesini yüzde 6 artırdı. Eğitim programı, üreticinin dünya çiftçisiyle rekabet gücünü artırması için önemli. Bu projeyle ülkemiz tarımında kullanılan 3,5 milyon ton motorin ile 6 milyon ton gübreden yüzde 20 tasarruf edildiğini düşünürsek yaklaşık 7 milyar lira ülke ekonomisine kazandırılacaktır.” Güler, Türkiye’de tüketilen toplam suyun yüzde 73’ünün tarımda kullanıldığını belirterek, küresel ısınmanın etkilerinin yaşandığını, sadece ekonomik bir kaynak olmayan suyun, siyasi ve stratejik bir güç olarak da dikkate alınması gerektiğini bildirdi.

Kaynak: AA