Yeni Yüzyılında Türkiye Tarım ve Tohumculuk Zirvesi’ne katılım sağladık

Yeni Yüzyılında Türkiye Tarım ve Tohumculuk Zirvesi’ne katılım sağladık

15.06.2023 / İstanbul

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) ve Güvenilir Ürün Platformu tarafından İstanbul Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen Yeni Yüzyılında Türkiye Tarım ve Tohumculuk Zirvesi’ne katılım sağladık.

Yönetim Kurulu Başkanımız Hacı Ömer Güler, birliğimizin faaliyetleri ve çalışmaları hakkında konuşma gerçekleştirdi.

TYAB Başkanı Hacı Ömer Güler:

“TYAB; 72 ilde 63.000 üyesi ile faaliyet göstermektedir. Üyelerimiz, Türkiye’nin tohum ihtiyacını karşılamakla beraber 100’ü aşkın ülkeye tohum ihracatına da büyük katkı sağlamaktadır.

Tohum üretmenin yanında üyelerimiz arasında iletişim ve dayanışmayı sağlamak, seminer, çalıştay vb. eğitim faaliyetlerinde bulunmak, kitap ve süreli yayınlar hazırlamak, sektörün gelişmesi için yatırımlar yapmak, üyelerimiz ile kamu kurum ve kuruluşları arasında iş birliği ve koordinasyonu sağlamak ana görevlerimiz arasındadır.

Tohum yetiştiricilerinin sorunlarını yerinde tespit edip çözüm önerileri geliştirmek için bölgesel istişare toplantıları düzenliyoruz. Her yıl artık geleneksel hale getirdiğimiz ülkemizin her köşesinden çiftçilerimizin, Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere ilgili her kurumun en üst düzey temsilcilerinin, çoğunda Tarım ve Orman Bakanının katıldığı yaklaşık 2 bin kişilik büyük çalıştaylar yapıyoruz.
TYAB olarak eğitime büyük önem veriyoruz. Hep atadan, babadan kalma yöntemlerle çiftçilik yapmaya çalıştık. Artık bu dönem değişti. Gelişmiş ülkelerin çiftçileri gibi ürün ve girdi planlaması yapabilen, finansal okur yazarlığı üst düzeyde olan, son teknoloji ürünlerini kullanabilen çiftçilerimizin sektörümüzde daha hakim olması için Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ve Eğitim Yayın Dairesi ile birlikte Uygulamalı Çiftçi Eğitim Merkezi Projeleri kapsamında eğitim çalışmaları yapıyoruz.

Ödüllü proje yarışmalarımızla gençlerimizin tarım sektörüne ilgisini artırmaya gayret ediyoruz. Üniversite öğrencilerinin proje hazırlama yeteneklerini geliştirmeye katkı veriyoruz.” diye belirtti.