Türkiye Tohumcular Birliği ve Alt Birlikleri Dünya Gazetesi Tohumculuk Özel Sayfarlarında Yer Aldı

Türkiye Tohumcular Birliği ve Alt Birlikleri Dünya Gazetesi Tohumculuk Özel Sayfarlarında Yer Aldı

TYAB Başkanı Hacı Ömer Güler: Tohumculukta girdi maliyetleri daha çok desteklenmeli.

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Başkanı Hacı Ömer Güler, Birlik olarak tohum talebinin artırılması, tohum yetiştiriciliğinin özendirilmesi ve girdi maliyetlerinin azaltılması amacıyla girişimlerde bulunduklarını söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan özgün bir destek modeli talebinde bulunduklarını ifade eden Güler, fark destek ödemelerinde yüzde 50 oranında talepleri bulunduğunu belirtti.

Tohumculukta girdi maliyetlerinin azaltılmasının önemine işaret eden Güler, “Üretimin önündeki en büyük sorunların başında girdi maliyetlerinin yüksek olması geliyor. Özellikle elektrik, gübre ve motorin fiyatlarının payı önemli yer tutuyor.” ifadelerini kullandı.

Girdi desteklerinin tarımsal üretimin ihmal edilemez bir parçası olduğunu söyleyen Güler, “Girdilerdeki fiyat artışları üretimin sürdürülebilirliğini tehdit ederek üreticilerin dayanma gücünü zorlayıp üretimden soğumalarına neden olabiliyor.” diye konuştu.

Güler, çiftçinin toprakla tekrar barıştırılıp üretime döndürülme mecburiyetinin fark edilmesini istediklerini aktardı.

Yeni dönemde üretmeyen ülkelerin işlerinin çok zor olacağına değinen Güler, “Gıda konusunda kendine yetebilen ülkeler bağımsız ülkelerdir. Ülkemizin kendi kendine yetebilirlik gücü pandemi sürecinde sınırların kapatılmasıyla bir kez daha karşımıza çıkmış oldu.” dedi.