TARPOL’DEN TÜRKTOB’A ZİYARET

TARPOL’DEN TÜRKTOB’A ZİYARET

Tarımsal Strateji ve Politika Geliştirme Merkezi (TARPOL) Yönetim Kurulu Başkanı ve 59, 60, 61 ve 62. Hükûmetler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Mehmet Mehdi Eker başkanlığındaki TARPOL Heyeti, Türkiye Tohumcular Birliğini (TÜRKTOB) ziyaret etti.

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Miktat Olgun ve TYAB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Nihat Dolaş ile diğer Alt Birliklerimizin Yönetim Kurulu Başkanlarının katılımıyla gerçekleşen ziyarette önemli konular ele alındı.

TARPOL Heyeti’ne ulusal ve uluslararası ölçekte tohumculuk sektörünün son durumu, sektörün yol haritası ve ihtiyaçları, kısa, orta ve uzun vadede yapılması gereken mevzuat düzenlemeleri ve teknik değişiklikler ile TÜRKTOB’un faaliyetleri konusunda sunum yapıldı.

Sunum sırasında; kanun ve alt mevzuat değişiklileri, ARGE çalışmalarına daha çok destek verilmesi, bazı türlerde yerli çeşitlerin geliştirilmesi için sektöre destek olunması, sektördeki kayıt dışılığın daha da azaltılması için alınması gereken tedbirler, finansmana erişim olanaklarının artması, süs bitkilerinde KDV’nin düşmesi, Türk cumhuriyetlerine özel ilgi gösterilmesi, ECOSA’nın desteklenmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu.