SÖZLEŞMELİ ÜRETİMDE YAŞANAN SORUNLAR YENİ YASA İLE ÇÖZÜLMELİ

SÖZLEŞMELİ ÜRETİMDE YAŞANAN SORUNLAR YENİ YASA İLE ÇÖZÜLMELİ

29.12.2022

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği (TYAB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, kamuoyuna yansıyan yeni sözleşmeli üretim modelinin alt yapısının küçük üreticinin haklarını en üst düzeyde koruyacak şekilde hazırlanması gerektiğini söyledi. Bazı firmalann yetiştiricilerden daha baskın çıkarak mevcut sözleşmelere uymayabildiğim kaydeden TYAB Başkanı Güler, “Sözleşmeli üretimde yaşanan sorunlara karsı ülkemizin ihtiyaç duyduğu sözleşmeli üretim yasası süratle çıkarılmalıdır. Bu yasa ürün ekimini arz talebe göre belirleyecek, üretim planlamasını sağlayacaktır.” dedi.

Tohum yetiştiriciliğinde kullanılması gereken örnek sözleşmelerin TYAB’ın web sayfasında bulunduğunu ve üyelere ulaştırıldığını aktaran Güler, bu sözleşmelere göre yetiştiricilik yapılmasını ve uyuşmazlıklarda TÜRKTOB Hakem Kurulu’nun daha aktif kullanılması gerektiğini kaydetti.

Tohum yetiştiricisi çiftçilerin ayrıca desteklenmesi gerektiğinin de altını çizen Güler, “Tohum yetiştiriciliği, ürün yetiştiriciliğinden daha çok ilgi, bilgi ve donanım gerektiriyor. Ayrıca tohum yetiştiricimizin masrafları daha fazla. Bu nedenle Tanm ve Orman Bakanlığından ek destek talebimiz var. Tohum yetiştiricilerimiz desteklenirse verimli ve kaliteli tohum üretimimiz artacaktır.” ifadelerini kullandı.

(Ekonomi Gazetesi)