Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ve beraberindeki heyet birliğimizi ziyaret etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı ve beraberindeki heyet birliğimizi ziyaret etti

18.01.2023

Görüşmede TYAB Başkanı Hacı Ömer Güler, Türkiye tohumculuğunun yıllar içerisinde kazandığı ivme, mevcut durum ve Birliğimizin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Başkan Güler, “Ülkemiz tohumculuğunun başarısında Cumhurbaşkanımız önderliğinde, Bakanlığımız nezdinde oluşturulan politikalarla birlikte; özel sektörümüzün azim ve gayretleri ile Tohumculuk ve Tarım sektörünün mevcut başarısı itibarıyla, Gıdada ve Tohumda kendine yeterliliği aynı zamanda ihracat hedefleriyle Tarımda Türkiye Yüzyılına hazır olduğunu ifade etmiştir.

2008 yılından bu yana birliğimize kayıtlı 72 ilden 62.000 tohum yetiştiricisi ile ülkemiz tohumculuğunun gelişimine katkı sağlayan birliğimiz tohumculukta ihracata da katkı sağlamaktadır.

Geleneksel düzenlediğimiz çalıştaylar ve uygulamalı çiftçi eğitimlerimiz ile çiftçilerimize vizyon aşılamanın yanı sıra, bilgi ve teknolojiyi birleştirerek doğru ve kazançlı bir üretim yapabilmelerini hedefliyoruz.

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Sayın Dursun Oğuz ise; ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, karşılıklı iş birliktelikleri her iki ülke için bir yatırım fırsatı olabileceğini ifade etti. Tohumun kalitesinin önemi ve toprak verimliliği için çalışmaların giderek arttırılması gerekmekte ve kuraklığa dayanıklı adaptasyonu yüksek çeşitler ile önümüzdeki yıllara hazırlıklı olmalıyız.

Ziyaret sonunda, Uygulamalı çiftçi eğitimlerinin geliştirilmesi ve bu kapsamda Kıbrıslı çiftçilerin eğitimlerini de birliğimizin organize edeceği bir program gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kalındı.