ECOSA 8. Tohumculuk Kongresi Kazakistan’da düzenlendi

ECOSA 8. Tohumculuk Kongresi Kazakistan’da düzenlendi

20-21 Mart 2024

Tohum Yetiştiricileri Alt birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Ebubekir Gizligider’ile birlikte Kazakistan’ın Taraz şehrinde gerçekleştirilen ECOSA 8. Tohumculuk kongresine katıldı.

Düzenlenen toplantının oldukça verimli geçtiğini belirten Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Miktat Olgun; “Ekonomik işbirliği ülkeleri tohumcular birliğinin 8. Tohumculuk kongresi Kazakistan’da yapıldı. Tarım sektörü Kazakistan’ın ekonomik, sosyal ve çevresel gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Kişi başına düşen ekilebilir arazi bakımından dünya sıralamasında ikinci sırada yer alan Kazakistan, 70’den fazla ülkeye ihracat yapan dünyanın en büyük 10 tahıl ihracatçısından birisidir. Kazakistan topraklarının yaklaşık %74’ü ekilebilir tarım razisidir. Tarım Kazakistan’da nüfusun büyük bir kısmı için geçim kaynağıdır. Bu bakımdan bu tür düzenlenen kongereleri önemsiyoruz” dedi.

Kazakistan Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri hazır bulunduğu toplantıya Türkiye’den; Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, ECOSA (Ekonomik İş Birliği Ülkeleri Tohumcular Derneği) ve TSÜAB (Tohum Sanayicileri Alt Birliği) Başkanı Yıldıray Gencer, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Miktat Olgun, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Nihat Dolaş, Osman Yıldız, Alaettin Doğan, TYAB Denetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Alkan, Denetim Kurulu Üyesi Rüstem Arıkan, Fidan Üreticileri Alt Birliği Başkanı Serdar Şendağ, BİSAB Başkanı Selami Yazar ve FİDEBİRLİK Başkanı Kayhan Yıldırım katıldı.